• Klub Sportowy MOROTE

Zajęcia: wtorek i czwartek od 17:30 do 19:00 | niedziela od 11:00 do 13:00
Trener: Przemysław Spadło


PRZECIĄGANIE LINY - TUG OF WAR


Przeciąganie Liny jest klasycznym sportem, mającym swe korzenie w początkach istnienia ludzkiej cywilizacji. Nie brakuje archeologicznych dowodów na to, że przeciąganie liny było sposobem rozwiązywania konfliktów między dwoma społecznościami, bez uciekania się do przelewu krwi. Tug of war, jako substytut wyniszczającej walki, niezależnie i w różnych formach, występował niemal na wszystkich kontynentach.


Jest to pierwotny sport wyrosły z ludzkich atawizmów, polegający na pokazaniu współpracy połączonej z czystą siłą fizyczną i wolą walki. W czasach późniejszych przeciąganie liny przerodziło się w sport, który był prezentacją siły, wytrzymałości i waleczności zawodników. W Grecji, kolebce Igrzysk Olimpijskich, przeciąganie liny było traktowane jako oddzielna prestiżowa dyscyplina sportu, ale również jako dyscyplina dodatkowa, treningowa, dla zawodników specjalizujących się w innych dziedzinach.


W erze nowożytnej, na początku XX wieku ta legendarna dyscyplina, pięciokrotnie pojawiła się w kalendarzu letnich Igrzysk Olimpijskich. Jej znak rozpoznawczy to połączenie prostych zasad z dużą dawką emocji. Przeciąganie liny premiuje nie tylko siłę, ale przede wszystkim współpracę zespołową, technikę, wolę walki i dobrze dobraną taktykę.


Trening przeciągania liny daje wszechstronne przygotowanie ogólnorozwojowe z naciskiem na siłę i wytrzymałość, jest także cennym uzupełnieniem do treningu innych dyscyplin sportowych np. sztuk walk, crossfitu, dwuboju i trójboju siłowego. Trenując w klubie Morote, z aktualnymi reprezentantami Polski, masz szansę poprawić siłę, wytrzymałość i koordynację ruchową, a także nauczysz się techniki i taktyki, by w przyszłości móc aspirować do występów w Kadrze Narodowej. Trening mogą zacząć osoby, które ukończyły 15 lat. Jest to sport długowieczny, dlatego nie ma limitu wieku, do jakiego przyjmujemy nowych zawodników i zawodniczki.

Nasze Social Media

Znajdziesz Nas również na mediach społecznościowych. Serdecznie zapraszamy.